Kolajen, cilt üzerine olan etkileri sebebiyle kozmetik sektöründe yaygın biçimde kullanılmaktadır. İşlenmemiş haliyle kolajen yüksek molekül ağırlığı sebebiyle cilt tarafından emilememektedir. Yapılan işlemler neticesinde kolajen hidrolizat halini aldıktan sonra ise cildi nemli tutacak şekilde etkisini göstermektedir (Alves vd., 2017: 2). Bu yönüyle kolajen cildin güzel görünümüne katkıda bulunmaktadır. Doğal kolajen, ciltte uzun süreli nemlendirici etki elde etmek için vazgeçilmez bir ek gıdadır (Morganti, Randazzo ve Cardillo, 1986: 141). Bu bilgilerden hareketle kolajen peptidin krem ya da maske olarak değil, oral yoldan tüketilmesi gerektiği çıkarımında bulunabilir. Bu sayede sindirilip kana karışacağı için vücut içerisinde gerekli olan en uç noktalara dahi ulaşması mümkün olacaktır.

Cilt için kolajenin faydaları arasında değinilmesi gereken başlıca konulardan birisi yaşlanma belirtilerini yavaşlatmasıdır. Kolajen kullanımı ile birlikte cildin kırışıklıklarının azalması sebebiyle cildin daha genç bir görünüme sahip olması söz konusudur (Song ve Li, 2017: 2). Kolajen, cilde yönelik bu etkileri ile birlikte insanların kendilerini daha güzel hissetmesini sağlamanın ötesinde bunun uzun süre devam etmesine katkıda bulunmaktadır.

Günümüzde pek çok ürün, insanların daha sağlıklı ve daha güzel bir cilde sahip olma isteğine karşılık verebilmek amacıyla üretilmekte ve tüketicilere sunulmaktadır. Kolajeni diğer ürünlerden ayıran temel nokta cildin nemlendirme kapasitesine yönelik etkileridir. Kolajenin vücutta sindirilmesi ile birlikte stratum korneumun nem içeriğini artırması suretiyle cildin nemlendirme kapasitesini artırdığı kanıtlanmıştır (Maeda, 2018: 8). Nemlendirme kapasitesini artırması ve bunun araştırmalarla kanıtlanması, cildin daha sağlıklı ve güzel görünümünde kolajenin tercih edilmesi adına önemli bir kriter ve ayrım noktasıdır.

Kolajen kullanımının cilde yönelik etkileri genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralanmaktadır (Song ve Li, 2017: 2):

  • Yaşlanma belirtilerini azaltır veya engeller.
  • Ciltteki kırışıklıkları azaltır.
  • Cilde esneklik kazandırır.
  • Derinin nemlendirme kapasitesine artırmaktadır.
  • Yaraların iyileşme süresini hızlandırır.
  • Doku hasarlarının giderilmesine katkı sağlar.
  • Cilde yapısal güç kazandırır.
  • Dayanıklılık seviyesini artırır.
  • Cildin diri görünmesini sağlar.

Kolajenin cilde yönelik olumlu etkilerinin ortaya çıkması için 6 haftadan daha uzun bir süre, günde bir defa (8-10 gram arasında olacak şekilde) tüketilmesi gerektiği klinik çalışmalarla ortaya koyulmuştur (Song ve Li, 2017: 2). İnsan vücudunda kolajen üretiminin yirmili yaşların sonlarına doğru azalmaya başladığı bilimsel araştırmalarda ulaşılan bulgulardan birisidir (Varani vd., 2006: 1867). Vücuttaki kolajen üretiminin 30’lu yaşlara doğru azalması sebebiyle kolajenin cilt üzerine olan etkilerinin 30 yaş ve üzeri bireylerde daha belirgin bir şekilde gözlendiği tespit edilmiştir (Song ve Li, 2017: 2). Kolajenin cilt üzerindeki etkileri aynı zamanda organlara yapısal destek sağlaması sebebiyle önemlidir.

Cildin nem tutma yeteneğini ve kapasitesini geliştiren kolajen aynı zaman protein liflerinin onarılmasında aktif roller üstlenmektedir. Yapılan klinik araştırmalar düzenli biçimde kolajen kullanımının cildin kuruluğunu azalttığını, yüz bölgesindeki kırışıklıkları azalttığını, cilde esneklik (elastikiyet) kazandırdığını göstermektedir (Song vd., 2017: 2).

Kolajenin cilde yönelik etkilerinin sosyal ve psikolojik boyutları vardır. Bireylerin düzenli olarak kolajen kullanması neticesinde cilde yönelik sağlanan kazanımlar aynı zamanda benlik saygısının yükselmesine katkıda bulunmaktadır. Böylece kişinin sosyal ilişkileri olumlu yönde seyretmektedir (Song vd.. 2017: 1). Kolajen hidrolizat, bireylere sağlıklı ve genç bir görünüm kazandırarak bireylerin kendisini iyi hissetmesini sağlamaktadır.

KAYNAKÇA

Alves, A.L., Marques, L.P., Martins, E., Silva, T.H. ve Reis, R.L. (2017). Cosmetic potential of marine fish skin collagen. Cosmetics Journal, 4, 1-16.

Maeda, K. (2018). Skin moisturuzing effect of collagen peptides taking orally. Journal of Nutrition & Food Sciences, 8 (2), 1-8.

Morganti, P., Randazzo, S.D. ve Cardillo, A. (1986). Role of insoluble and soluble collagen as skin mousturizer. Journal of Application Cosmetol, 4, 141-152.

Song, H. ve Li, B. (2017). Beneficial effects of collagen hydrolysate: a review on recent developments. Biomedical Journal of Scientific & Technical Research, 1 (2), 1-4.

Song, H., Zhang, S., Zhang, L. ve Li, B. (2017). Effect of orally administered collagen peptides from bovine bone on skin aging in chronologically aged mice. Nutrients Journal, 9, 1-14.

Varani, J., Dame, M.K., Rittie, L., Filigiel, E.G., Kang, S., Fisher, G.J. ve Voorhees, J. (2006). Decreased collagen production in chronologically aged skin. American Journal of Pathology. 168 (6), 1861-1868.

* Her hakkı saklıdır. Yazardan yazılı izin almaksızın kaynak gösterilse dahi kısmen veya tamamen yayınlanamaz, çoğaltılamaz.

** Çevre Mühendisi; Sakarya Ünv., MBA; Beykent Ünv.

CİLT SAĞLIĞI İÇİN KOLAJEN

Yazar: Selman ÖZEN **

Soru ve görüşleriniz için: ozenselman@gmail.com