Birçok önemli özelliği barındıran kolajen hakkında araştırmaları yoğunlaştırdınız ve artık kolajen tipleri hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorsunuz. Kolajen tipleri tanımı başta olmak üzere, kaç tip kolajen bulunduğu, üretim yöntemine göre kaç çeşit kolajen olduğu, bunlardan hangisinin tüketilmesinin önerildiği ve kolajeni kullanması gereken kişiler hakkında genel manada bilgilerin ortaya konulacağı bu yayın ile merak ettiklerinizi yanıtlamaya gayret göstereceğiz. Burada anlatılanlar, ürünlerimiz veyahut herhangi bir konuda bilgi almak isterseniz bizimle irtibat haline geçebilirsiniz. Daha kapsamlı inceleme ve bilimsel yayınlara göz atmak için ana sayfamızı incelemenizi önermekteyiz.

Kolajen Tipleri Nedir?

Vücudumuzda bulunan proteinin ortalama yüzde otuz civarını kolajenler meydana getirmektedir. Kolajen tipleri nedir isimli bu ara başlıkta ise kısaca kolajenin tipleri hakkında bildiklerimizi sizler ile paylaşmayı hedeflemekteyiz. Kolajenler kompleks yapılar olsalar bile bunların en mühim özellikleri tamamının üçlü sarmal yapıda olmasıdır. Ayrıca kolajen tiplerinin tamamı hücrenin dışında bulunmakta olan supremoleküler yapıları meydana getirmektedir. Aşağıdaki başlıkta kaç tür kolajenin bulunduğu incelenecektir.

Kolajen  Tipi
balık sığır
tip1 tip2
tip3 kolajen

Kaç Tip Kolajen Bulunmaktadır

Araştırma yapan bireylerin büyük çoğunluğu kaç tip kolajen bulunmaktadır diye merak etmektedir. Günümüzde şu ana dek keşfedilmiş olan yaklaşık yirmi sekiz adet kolajenden söz etmek mümkündür. Bunların isimlendirilmesi ise Tip1’den başlamak üzere, Tip28’e kadar sırasıyla yapılmıştır. Zaman içerisinde yeni kolajen tipleri keşfedilecek olsa bile bu konu çok problem olmayacak gibi görünmektedir. Çünkü insan vücudunda yer alan kolajenin tamamına yakını Tip1 olarak tespit edilmiştir.

Üretildiği Kaynaklara Göre Kolajenler

Kolajen tipleri hakkında araştırma yaparken bazı kimseler yapı olarak değil de üretildiği kaynaklara göre kolajenler hakkında araştırma yapabilmektedir. Bu durumda ise kolajenin neyden üretildiği konusuna da değinmek gerekmektedir. Bilindiği üzere kolajen bitkilerden üretilememekte ve yalnızca hayvansal kaynaklardan üretilmektedir. Kolajen ağırlıklı olarak sığır, balık ve tavuk gibi kaynaklardan üretilmektedir.

Hangi Kolajen Tipi Tüketilmelidir?

Birçok kişi farklı türleri bulunması sebebiyle hangi kolajen tipi tüketilmelidir? diye merak etmektedir. Ağırlıklı olarak ilk beş kolajen tipi (tip1-5) arası olanlar yaygın biçimde vücudumuzda bulunsa da, insan vücudundaki Tip 1 kolajen miktarı tek başına yaklaşık yüzde doksanlık orana karşılık gelmektedir. Dolayısıyla yoğun olarak Tip 1 kolajenin üzerinde durmakta yarar bulunmaktadır. Ancak şunu da eklemek gerekiyor ki hangi tip kolajenin vücuda alındığı pratikte önemli değildir. Çünkü önemli olan kolajen tipleri hakkında paylaşılacak en önemli bilgi şudur; kolajenler üçlü sarmal yapıdaki polipeptid protein zincirleri biçiminde olmasıdır ki bu da tümünün ortak özelliğidir.

Kolajenin Kullanması Önerilen Kişiler

Kolajen tipleri yanında, kolajenin kullanımı konusunda yapılan birçok bilimsel araştırma bulunmaktadır. Aralarında çeşitli farklılıklar gözlemlenmiş olsa bile, ortaya konulan bilimsel çalışmaların fikir birliğine vardıkları kolajen kullanması önerilen kişiler aşağıda kısaca özetlenmektedir. Bunlar:

  • Sigara ve alkol tüketen bireyler,
  • Kilo fazlalığı olan ve diyet yapan kişiler,
  • Yirmili yaşların sonuna ulaşmış kişiler,
  • Yoğun iş hayatı olan ve stres altındaki bireyler,
  • Düzenli spor yapan kişiler,
  • Düzensiz beslenen kişiler,
  • Dışarıdan sıklıkla yemek yiyen ve paketlenmiş gıdaları sıkça tüketen bireyler,
  • Kemik erimesi gibi problemleri olan bireyler,
  • Hayvansal proteinleri az alan ve kemik suyu içeren yemekleri tüketmeyen ya da az tüketen kişiler.

Kaliteli Kolajen İçin Kolajen Dükkanı

Araştırmakta olduğunuz genel bilgileri elde ettiğinizi düşündüğümüz bu yayının sonlarına yaklaşırken artık kaliteli kolajen için Kolajen Dükkanı’ndan da bahsetmek gerekiyor. Yukarıdaki kolajen tipleri konusuna ek olarak bilimsel etkileri ortaya konulan bu maddeyi satın almak istiyorsanız sizin için özenle seçilmiş kolajen peptid içeren ürünler ile karşınızda olduğumuzu ifade etmek isteriz. Öncelikle anlatılanlar etrafında ihtiyaç listenizi gözden geçirmenizi ve ne maksat ile kolajen takviyesi kullanmak istediğiniz tespit etmeniz gerekiyor. Burada farklı amaçlara yönelik ürünlerimiz ile gereksinim duyduğunuz en doğru ürünü size önerebilmektedir. Konuyla ilgili web sayfamızı inceleyebilir veyahut bizimle irtibata geçmek suretiyle bilgi alabilirsiniz. Helal sertifikalı ve maksimum verimi almanız için özenle üretilmiş ürünlerimizi kullandığınız takdirde başta cildiniz olmak üzere, tüm vücudunuzda olumlu etkiyi hem gözlemleyecek hem de hissedeceksiniz.