Ek gıda takviyesi olarak kollajen çeşitleri kullanmak isteyen kişiler ve diğer potansiyel tüketiciler için bazı teknik detayları paylaşmak istiyoruz. Kollajen çeşitleri adlı bu yayın ile kolajenin tanımı, doğru telaffuz edilmesi, tiplerine göre çeşitleri, üretilen kaynağın türüne göre çeşitleri ve en iyi çeşitleri size ulaştıran firmalarla ilgili bazı görüşleri size aktarmaya çalışacağız. Hazırlanan bu yayını incelemeniz neticesinde konuyla alakalı olarak temel manada bilgi elde edeceğinizi umuyoruz. Böylelikle eğer ki satın alma konusunda bir düşünceniz var ise doğru bilgiye ulaşmanızı arzuluyoruz. Anlatılanlar genel manada bilgi içerdiğinden dolayı, ek bilgi almak için bizimle çalışma saatlerimiz içerisinde telefon ile, dilediğiniz zaman ise mail yoluyla irtibat kurabilirsiniz. En geç bir iş günü sonrasında mailleriniz yanıtlanmış olacaktır.

Kolajen Mi Yoksa Kollajen Mi?

Başlangıçta kolajen mi yoksa kollajen mi sorusuna yanıt verelim. Birlikte yanıt arayacağımız bu konuda kolajen mi yoksa kollajen mi diye araştırma yapan kişiler merak etmektedir. İngilizce’den geçmiş bir kelime olması sebebiyle, ‘’Collagen’’ ifadesi direkt olarak kullanılmakta ve çift ‘’l’’ kullanımının bundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Kısacası dilimizde doğru kullanımı ‘’kolajen’’ olarak görülmektedir. Ancak konu başlığı birçok kişinin araştırma yapması sebebiyle kollajen çeşitleri olarak tespit edilmiş olup burada herhangi bir yazım hatası olmadığını paylaşmak gerekmektedir.

Kollajen Nedir?

Tanım karmaşasını ortadan kaldırmak maksadıyla kollajen nedir bilgisine ulaşmak gerekiyor. Kollajen nedir denildiğinde ilk verilecek bilgi bir protein türü olduğudur. İnsan vücudunda ortalama yüzde yirmi ile yirmi beş civarında bu proteinin varlığı söz konusudur. İnsan dışında yalnızca hayvansal kaynaklı olarak üretimi mümkündür. Balık, sığır ve tavuk en önemli kolajen kaynakları olarak bilinmektedir. İnsanoğlunun biyolojik yaşı yirmilerin sonlarına doğru geldiğinde artık vücutta eksikliği tespit edilmeye başlanır ve ilerleyen yıllarla birlikte ortalama yüzde 1- 1.5 oranında bir azalış söz konusu olacaktır.

Tiplerine Göre Kollajen Çeşitleri

Öyle ise insan vücudu için çok önemli bir yeri olan bu maddenin tiplerine göre kollajen çeşitleri nelerdir? Tiplerine göre kollajen çeşitleri kapsamında günümüze dek yaklaşık yirmi sekiz adet tespit edilmiştir. Bunların isimleri sırasıyla Tip1’den başlar ve Kolajen Tip28’e kadar devam etmektedir. Vücudumuzdaki kollajen çok yüksek oranda 1, 2 ve 3. tiplerden meydana gelmektedir. Dolayısıyla da en önemli kollajen çeşitleri olarak bunlar gösterilebilir. Yine de şu bilgiyi de unutmamak gerekir ki, vücudumuz bu türlerin hemen hepsini gereksinim duyduğu forma dönüştürebilmektedir. Bu sebeple de pratikte her üç tip de tüketilebilir.

Üretildikleri Kaynaklara Göre Kollajen Çeşitleri

Yukarıda yapılarına göre türleri belirtilen kolajenin, üretildikleri kaynaklara göre kollajen çeşitleri konusunu da irdelemek gerekiyor. Çünkü üretildikleri kaynaklara göre kollajen çeşitleri üç ana başlıkta toplanabilir. Bunlar arasında balık, tavuk ve sığır gösterilebilir. Aslında domuzdan da üretiliyor olsa bile, hem ülkemizde satılmaması hem de dini hassasiyetler sebebiyle kullanılmayan bir ürün olduğu için buna değinilmeyecektir. Ülkemizdeki tüm satıcılar yukarıda belirtilen üç türün satışını gerçekleştirmektedir.

En İyi Kollajen Çeşitleri Satanlar

En nihayetinde ise en iyi kollajen çeşitleri satanlar konusunda birkaç cümle kurabiliriz. Böylelikle ilgi duyan kişiler için en iyi kollajen çeşitleri satanlar hakkında yapılacak paylaşımlar ile doğru ürüne doğru firmadan ulaşmak mümkün olacaktır. Birçok firma çeşitli formlarda ürünlerin satışını gerçekleştiriyor olsa bile, Kolajen Dükkanı bunların arasından özenle seçilmiş ürünleri size aktarmaya gayret göstermektedir. Bunun neticesinde ise tüketicilerin maksimum verimi almasını sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca sürdürülebilir kalite anlayışı etrafında hareket edildiğinden ötürü, aynı kaliteyi uzun zaman boyunca kaybetmemek temel hedeflerimiz arasındadır. Bildiğiniz üzerek kolajen peptid ortalama 8-12 haftalık kürler halinde uygulanmakta ve ortalama 4 hafta ara verdikten sonra tekrar kullanılmalıdır. Sağlıklı beslenme eylemlerinin hayat boyu sürecek bir çalışma olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. Bu sebeple de uzun yıllar boyunca aynı kaliteyi sağlamak birincil hedeflerimiz arasındadır.