Yirmi sekiz adet kolajen tipi bulunmaktadır. Tüm türler yerine, bu yayında ise kollajen tip 1 ve 3 incelemesi yapılacaktır. Kollajen tip 1 ve 3 ağırlıklı olarak balık ve sığır kolajeninde bulunmaktadır. Tip 2 kolajen ise tavuktan elde edilen kolajende bulunmaktadır. Alt kısımlarda ayrı ayrı başlıklar halinde kolajen hakkında notlar, kolajenle ilgili bilinmeyenler, kolajen tipleri ve kaliteli kolajen satan yerler gibi konulara değinilecektir. Burada anlatılanlar hakkında hiçbir şekilde yorum bulunmadığını önemle vurgulamak isteriz. Ürün satışı yapmamız sebebiyle yalnızca bilimsel yayınlardan elde edilen bilgileri size aktarmaya çalışıyoruz. Bu noktada ana sayfamızda bilimsel makalelerin ve araştırma raporlarının da yer aldığı kısmı incelemenizi öneriyoruz. İncelediğiniz takdirde sizin de göreceğiniz üzere, bilimsel olarak tespit edilenler dışında hiçbir şekilde abartı bilgi olmadığını bizzat kendiniz takip edebilirsiniz. Ürünlerimiz veyahut herhangi bir konuda bilgi almak isterseniz bizimle dilediğiniz şekilde iletişim kurabilirsiniz.

Kolajen Hakkında Notlar

İlk olarak kolajen hakkında notlar paylaşmak istiyoruz. Çünkü kolajen (Kolajen Lift) hakkında notlar ile bazı temel bilgileri size aktarabilmeyi umut ediyoruz. Artık birçok kişinin bildiğini düşündüğümüz kolajenin bir protein türü olduğu gerçeği ilk karşımıza çıkan husustur. Buna ek olarak vücudumuzdaki toplam proteinin ortalama yüzde yirmi beş civarını meydana getirmesi konunun önemini artırmaktadır. Ayrıca kollajen tip 1 ve 3 olmak üzere isimlendirilen ve birden yirmi sekize kadar kodlanmış olan kolajen türü bulunmaktadır. En önemli tipler ise 1, 2 ve 3. tiplerdir. Son olarak kolajenin sadece balık, sığır ve tavuk gibi hayvansal kaynaklardan elde edildiğini de bilmek gerekiyor.

Kolajenle İlgili Bilinmeyenler

Kollajen tip 1 ve 3 konusuna ilerlemeye devam ederken, kolajenle ilgili bilinmeyenler gibi farklı bir açıdan yaklaşmak istedik. Kolajenle ilgili bilinmeyenler genellikle pek üzerinde durulmayan bir konudur. Çünkü daha çok ürünün pazarlamasına yönelik olarak önemli olduğu düşünülen bilgiler ortaya konulmaktadır. Bu sebeple de biraz farklı bir yaklaşım sergilemek istedik. İlk olarak ifade edilmesi gereken kolajen peptid hammaddesini ülkemizde üretebilen bir işletme olmadığıdır. Bu sebeple biz de dahil olmak üzere tüm işletmeler hammaddeyi dünyada da sayılı olan fabrikalardan satın almaktadır. İşletmelerin çoğunluğu bu hammaddeyi kendi amaçları doğrultusunda formüle etmekte veya saf olarak satışını yapmaktadır. Kolajen peptidin bu denli önemli etkileri olmasına rağmen çok bilinmemesinin sebebi aslında ürünün de yeni olmasıdır. Bu sebeple de yakın gelecekte toplumsal bir bilincin olacağı ve daha çok ilgi göreceği ön görülmektedir. Kısacası neden ben bu ürünü bilmiyorum diye düşünüyor olabilirsiniz ki bu son derece doğaldır ancak mevcut durumun sebebi aslında ürünün kendisinin zaten yeni olmasından kaynaklıdır.

Kolajen Tipleri

Kollajen tip 1 ve 3 dışında yirmi altı farklı türü daha bulunmaktadır. Kolajen tipleri toplam yirmi sekiz adettir. Kolajen tipleri Tip1’den başlamak üzere Tip 28’e kadar sıralanmaktadır. Belki de ileride daha fazla kolajen türü ortaya çıkabilir. Ancak burada önemli bir bilgiyi paylaşmak istiyoruz. Kolajenin insanoğlu için en mühim olan tipleri tip 1, tip 2 ve tip 3’tür. Bunlar vücuttaki toplam kolajenin ortalama yüzde 85–95 civarını meydana getirmektedir. Kolajen tipleri birbiri yerine kullanılabiliyor olsa bile, balıktan elde edilen kolajenin cilt ve cilt kırışıklıklarını önlemede daha faydalı olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca çatlaklar ve selülit gibi istenmeyen durumları önlemeye yönelik olarak da bu tür ön plana çıkmaktadır.

Kollajen Tip 1 ve 3

Kollajen tip 1 ve 3 sığır ve balıktan elde edilen kolajende bulunmaktadır. Tavuktan elde edilen ise tip 2 kolajendir. Kollajen tip 1 ve 3 balık ve sığırda bulunuyor olsa bile, cilt gerginliği ve cilde olan diğer katkılar bakımından balık kolajeni daha ön plana çıkmaktadır. Konuyla ilgili bilimsel araştırmalar devam etmekle birlikte yeni gelişmeler olduğunda sizlerle paylaşılacaktır.

Kaliteli Kollajen Tip 1 ve 3 Satan Yerler

Ülkemizde birçok kolajen perakendecisi bulunmaktadır. Bu yüzden kaliteli kollajen tip 1 ve 3 satan yerler arasında alternatifleri iyi seçmek gerekiyor. Kaliteli kollajen tip 1 ve 3 satan yerler arasında tercihte bulunurken aşağıdaki hususları değerlendirmek elzemdir. Bunlar hakkında genel bir kıyaslama yaptıktan sonra ücret bakımından inceleme yapılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Alternatifleri değerlendirirken dikkat edilmesi gerekenler:

  • İlk olarak Tarım ve Orman Bakanlığı onayı olup olmadığı,
  • Onay yok ise dikkate almayınız, sağlığınız için sadece onaylanmış ürün kullanınız,
  • Ürün içeriğindeki kolajen peptid (kolajen hidrolizat) miktarı,
  • Ürünün içerdiği kolajenin hangi kaynaktan elde edildiği,
  • İçerikte bulunan diğer bileşenlerin miktarı,
  • Bu bileşenlerin miktarları (bazı bileşenlerin miktarı o kadar düşük ki, olup-olmaması bir anlam ifade etmemektedir),
  • Diğer bileşenlerin günlük beslenme referans değerleri,
  • Amacınız nedir? Hangi amaçla kolajen peptid kullanacaksınız?
  • Günlük doz miktarı ortalama 8-10 gram olduğundan dolayı bu miktara yakın kolajen peptid içermesine dikkat ediniz.

Yukarıdaki temel değerlendirme kıstaslarını bizim ürünlerimiz de dahil olmak üzere, satın almayı düşündüğünüz tüm ürünler için yapmanızı öneriyoruz. Kolajen Dükkanı bilimsel gelişmeleri yakından takip eder ve yukarıdaki ölçütler başta olmak üzere, diğer birçok hususu birlikte değerlendirir ve maksimum verim alınması için tüm çabasını ortaya koyar. Detaylı bilgi için bizimle irtibat kurabilirsiniz.