Kolajenin yer aldığı vücudumuzun bir diğer bölümü de saçtır. 28 farklı kolajen türünden tip 5, saçta en fazla bulunan kolajen türü olarak bilinmektedir (Sibilia vd., 2015: 30). Bu sebeple kolajenin saç üzerinde etkisi bulunduğu bu bilgiden anlaşılmaktadır. Kolajenin saç için faydalı olduğu ve saç kalitesini artıracak yönde etkileri olduğu ifade edilmektedir (Dybka ve Walzcak, 2009: 90). Ayrıca insan vücudu kolajeni farklı tiplere dönüştürebilmekte olduğundan dolayı tüketilen kolajen türü ne olursa olsun, vücut içinde saç için gerekli olan tip 5 kolajene dönüştürülmesi mümkündür. Bu bilgiden hareketle tüketilen kolajen tipinin hangi türde olduğunun pratikte bir önemi bulunmamaktadır.

Saç dökülmesi ya da saçların güçsüz kalması gibi sorunlar günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Beslenme alışkanlıklarının bu konuda belirleyici rol oynadığı düşünülmektedir ve vücuttaki kolajen eksikliğini de bu kapsamda ele almak mümkündür. Çünkü kolajen, zayıf saçları güçlendirmektedir (Maeda, 2018: 5). Bu nedenle kolajen yetersizliğinin saçların güçsüzleşmesi ya da dökülmesi gibi sorunlarla ilişkili olduğu çıkarımı yapılabilir. Ek gıda olarak vücuda yeterli miktarda kolajen peptid alınması, saçlarda canlılık meydana getirecektir.

Düzenli olarak kolajen kullanılması ve ihtiyaç duyulan kolajenin vücuda alınmasıyla birlikte saçların güçlenmesi ve saç uzamasına yönelik olumlu etkiler olduğu tespit edilmiştir (Zague, 2008: 480). Kolajenin cilt üzerindeki çok sayıda etkilerinden bir tanesi olan saç üzerindeki faydalar olduğundan dolayı, düzenli kullanımla birlikte saçların güçlenmesi, kırılmaların ve dökülmelerin azalması beklenmektedir.

Sonuç olarak kolajen peptid, saçla ilgili sorunların önlenmesi açısından yararlı bir ek gıdadır. Kolajen kullanımı aynı zamanda saçların güçlenmesi ve canlanmasına katkıda bulunmaktadır. Kolajenin saç üzerindeki etkileri gerekli dozun düzenli olarak kullanılmasıyla birlikte ortaya çıkacağı için saçla ilgili sorunların çözümüne katkı sağlar ve saçın güçlenmesi için kolajen kullanılması önerilmektedir.

KAYNAKÇA

Dybka, K. ve Walzcak, P. (2009). Collagen hydrolysates as a new diet supplement. Scientific Bulletin of the Technical University of Lodz, 73, 83-92.

Maeda, K. (2018). Skin moisturuzing effect of collagen peptides taking orally. Journal of Nutrition & Food Sciences, 8 (2), 1-8.

Sibilla, S., Godfrey, M., Brewer, S., Budd-Raja, A. ve Genovese, L. (2015). An overview of the beneficial effects of hydrolysed collagen as a nutraceutical on skin properties: scientefic background and clinical studies. The Open Nutraceuticals Journal, 8, 29-42

Zague, V. (2008). A new view concerning the effects of collagen hydrolysate intake on skin properties. Archives of Dermatological Research, 300, 479-483.

* Her hakkı saklıdır. Yazardan yazılı izin almaksızın kaynak gösterilse dahi kısmen veya tamamen yayınlanamaz, çoğaltılamaz.

** Yapı Öğrt.; Sakarya Ünv., MBA; Beykent Ünv.

SAÇLAR İÇİN KOLAJEN

Yazar: Sadullah ÖZEN **

Soru ve görüşleriniz için: sadullahozen@gmail.com