Bugün sizden gelen talepler doğrultusunda hazırlanan yayınlardan tip 3 kollajen konusunu işleyeceğiz. Tip 3 kollajen hakkında tüm merak edilenler ve diğer kolajen türleri hakkında da bildiklerimizi sizinle paylaşacağız. Bilindiği üzere günümüze dek keşfedilen 28 (yirmi sekiz) adet kolajen türü bulunmaktadır. Belki yakın gelecekte yeni türler keşfedilebilir ancak aslında bu durum sizin endişelenmenize sebep olmamalıdır. Çünkü bunun ilk sebebi vücudumuzdaki kolajen miktarının çok büyük çoğunluğu tip1, tip2 ve tip3 türünden meydana gelmektedir. Ayrıca pratik olarak bakıldığında hangi kolajen türünün tüketildiğinin bir önemi yoktur. Yalnızca balık kolajeninin cilde iyi geldiği ve dilde olan etkiler bakımından sığır ve tavuk kolajeninden bir nebze de olsa daha yararlı olduğu ifade edilmektedir. Diğer etkiler hakkında arada ciddi bir fark gözlenmemektedir. Yine de konunun kendisinin yeni olmasından ötürü, eğer ki yakın gelecekte burada anlatılanların aksi bir tespit söz konusu olur ise ana sayfamızda mutlaka bu hususa değineceğiz. Orada düzenli olarak paylaşılacak bilimsel yayınlar ve yenilikleri inceleyebilirsiniz.

Kollajen Nedir?

Makalenin giriş kısmında kollajen nedir sorusunu yanıtlamaya çalışalım. Aslında kollajen nedir diye araştırma yapılırken bazı durumlarda 1 (bir) adet ‘’l’’ harfi bulunmaktadır ki bizim önerimiz de bu şekildedir. Ancak bazı durumlarda arama motoru optimizasyonları sebebiyle de orada ifade edildiği şekilde yazmak gerektiğinden dolayı biz de yayınımızda iki tane ‘’l’’ harfi ile tanımlama yapacağız. Yazım hatası vs. olmadığını belirtmek adına bu notu sizinle paylaşmak istedik. Konumuza dönecek olursak insan vücudunda doğal olarak üretilebilen, ancak yirmili yaşların sonlarına doğru üretimi düzenli olarak azalan bir protein türüne kolajen denilmektedir. İnsan vücudu dışında ise balık, sığır ve tavuktan elde edilen bu madde birçok önemli fayda sağlamaktadır. Eksikliği durumunda ise başta cilt kırışıklıkları olmak üzere, çeşitli eklem, kemik, diş, tırnak ve saç problemlerinin ortaya çıktığı bilinmektedir. Şimdi tip 3 kollajen konusuna doğru ilerlerken öncelikle kolajen tipleri hakkında bilgilere geçelim.

Kolajen Tipleri Nelerdir?

Tip 3 kollajen konusuna başlamadan önce kolajen tipleri nelerdir bunu öğrenmemiz gerekiyor. Kolajen tipleri nelerdir denildiğinde aslında kolajenin yapısal türleri olan ve tip1’den başlamak üzere tip28’e kadar uzanan farklı türler kast edilmektedir. Her birisi üçlü sarmal yapıda olsa bile, an itibariyle 28 adet kolajen türü keşfedilmiştir. Ancak vücudumuzdaki kolajenin yaklaşık olarak yüzde 80 – 95 civarı tip1, tip2 ve tip3 kolajenden meydana gelmektedir. Dolayısıyla geriye kalan tiplerin çok ciddi etkisi olduğunu iddia etmek pek mümkün görünmemektedir.

Tip 1 Kollajen

İlk olarak tip 1 kollajen konusunda bildiklerimizi aktaralım. Özellikle balık ve sığırdan elde edilen tip 1 kollajen vücudumuzdaki kolajenin büyük miktarını oluşturmaktadır. Ayrıca kemikler başta olmak üzere tendonlar ve bağlar başta olmak üzere birçok doku ve organın temelini meydana getirmektedir. Bu sebeple de özellikle üzerinden durulması gereken bir kolajen türü olarak görülmektedir. Tip 3 kollajen konusuna geçmeden önce tip 2 kollajen hakkında da bilgi verelim.

Tip 2 Kollajen

Sondan bir önceki tür olarak bugün inceleme yapacağımız tip 2 kollajen en yoğun olarak tavuktan elde edilen kolajen peptid içerisinde bulunmaktadır. Bu sebeple tip 2 kollajen tavuktan elde edildiği için diğer türler olan balık ve sığırdan ayrılmaktadır. Kıkırdak dokularda bolca bulunan tip 2 kollajen diğer türler gibi üçlü sarmal yapıdadır.

Tip 3 Kollajen

Ana inceleme konusu olan tip 3 kollajen ile kolajenin türleri konusunu sonlandıracağız. Tip 3 kollajen yoğun olarak balık ve sığır kolajeninde yer almaktadır. Ayrıca damar duvarları başta olmak üzere, cildimiz ve bağların liflerinde de mevcuttur. Bu tür, doku ve organların sağlıklı şekilde işlevlerine devam edebilmeleri için son derece mühim bir türdür. Ayrıca bu türün akciğer ve karaciğer gibi organların sağlıklı olarak işlevlerine devam etmesi için eksikliğinin bulunmaması önemlidir. Bu durumun neticesinde ise yirmili yaşların sonlarına doğru eksikliği görülmeye başladığından dolayı ek gıda takviyesi olarak kullanılması ilgili uzmanlarca önerilmektedir.

Tip 3 Kollajen Satan Yerler

Tüm bu anlatılanlardan hareketle tip 3 kollajen satan yerler hususunda da birkaç cümle kurmadan makaleyi tamamlamak olmayacaktır. Çünkü tip 3 kollajen satan yerler arasında araştırma yaparken tüketicilerin alternatifleri değerlendirmesi gerekiyor. Bu değerlendirmeyi yapabilmek için de konuya temel manada bile olsa hakim olmak önemlidir. Kısacası hangi tür kolajen hidrolizat ne işe yaramaktadır ya da kolajen saf olarak mı yoksa çeşitli bileşenler ile zenginleştirilmiş olarak kullanılmalıdır gibi sorulara da yanıt bulabilmek gerekmektedir. Ayrıca günlük ortalama 8 ile 10 gram civarında önerilen dozu size sunabilecek ürünleri tercih etmeniz elzemdir. Tam da bu noktada Kolajen Dükkanı olarak biz diyoruz ki, sizin bu ürünü kullanım amacınız nedir? Hedefleriniz nelerdir? Nasıl bir yaşamınız var ve özellikle de makro-mikro besin dengesine dikkat ediyor musunuz? Bu soruların hepsi sizin ürün tercihinizi direkt olarak etkileyecektir. O halde bu ve benzeri konularda bize bilgi verirseniz size önerilerde bulunabiliriz. Merak ettiğiniz tüm konularla ilgili bize ulaşmak suretiyle bilgi alabilirsiniz. Ürünlerimizi incelemek için ilgili ürünün sayfasına ilerlemek suretiyle kapsamlı bilgi alabilirsiniz.