Vücuttaki yaraların iyileşmesi için hücrelerin yenilenmesi gerekir ve bunun için belirli bir süreye ihtiyaç vardır. Yaraların iyileşmesi sürecinde bazı gıdaların hızlandırıcı etkileri olduğu bilinmektedir. Ek gıda olarak kolajen de bu ürünler arasında gösterilmektedir. Kolajenin yaraların iyileşmesini hızlandırma yönünde etkileri bulunmaktadır (Wang vd., 2015: 7).

Yaraların iyileşmesinde kolajenin üstlendiği roller konusunda değinilmesi gereken temel hususlar aşağıdaki gibidir (Rangaraj, Harding ve Leaper, 2011: 63):

  • Kolajen, farklı dokularda fizyolojik işlemlere aktif biçimde katılır.
  • Kolajen, kronik yaraların iyileşmesini teşvik edicidir ve bu nitelik klinik araştırmalarda ortaya konmuştur.
  • Kolajen, yara onarımında etkin rol üstlenir ve daha etkili iyileşme sağlar.
  • Kolajen, yaranın daha hızlı bir şekilde iyileşmesini mümkün kılar.

Vücuttaki yaraların iyileşmesi sürecinde kolajenin aktif bir rol üstlendiği yukarıdaki bilgiler aracılığıyla desteklenmektedir. Tüm bunlar aynı zamanda kolajenin vücut için bağ dokusunda ve ciltte önemli bir protein olduğunu göstermektedir.

Kolajen yaraların iyileşmesi sürecinde doku yenilenmesini kolaylaştırmaktadır (Gould, 2016: 19). Dokuların yenilenmesine yönelik etkisi, kolajenin yaraların iyileşmesine katkı sağlayan bir ek gıda olarak anılmasını beraberinde getirmektedir. Kolajen, özellikle yara iyileşmesinde kullanışlıdır, çünkü ıslak mukavemetleri yumuşak dokuya dikilmesine izin verir ve yeni doku büyümesi için bir şablon sağlar. Kolajen aynı zamanda yanık yara tedavisi için ilaçların dağıtımında araç olarak kullanılmıştır (Chattopadhyay ve Raines, 2014: 825).

Sonuç olarak kolajen yaraların iyileşmesinde kilit roller üstlenen bir proteindir. Kolajenin yaraların onarım hızını artırdığı bilimsel verilerle desteklenmektedir (Rangaraj, Harding ve Leaper, 2011: 55). Böylece yaraların daha etkili ve daha hızlı iyileşmesi için kolajen kullanılması önerilebilir.

KAYNAKÇA

Chattopadhyay, S. ve Raines, R.T. (2014). Collagen based biomaterials for wound healing. National Institute Health Public Access, 101 (8), 821-833.

Gould, L.J. (2016). Topical collagen based biomaterials for chronic wounds: rationale and clinical application. Advances in Wound Care Journal, 5 (1), 19-31.

Rangaraj, A., Harding, K. ve Leaper, D. (2011). Role of collagen in wound management. Wounds Clinical Review, 7 (2), 54-63.

Wang, J., Xu, M., Liang, R., Zhao, M., Zhang, Z. ve Li, Y. (2015). Oral administration of marine collagen peptides prepared from chum salmon (oncorhynchus keta) improves wound healing following cesarean section in rats. Food and Nutrition Research Journal, 59, 1-9.

* Her hakkı saklıdır. Yazardan yazılı izin almaksızın kaynak gösterilse dahi kısmen veya tamamen yayınlanamaz, çoğaltılamaz.

** Çevre Mühendisi; Sakarya Ünv., MBA; Beykent Ünv.

YARALARIN İYİLEŞMESİNDE KOLAJEN

Yazar: Selman ÖZEN **

Soru ve görüşleriniz için: ozenselman@gmail.com