Kolajen, lifli bir yapısal proteindir. İnsan vücudundaki proteinin yaklaşık 3’te 1’i kolajenden oluşmaktadır. Başta cilt olmak üzere, kemikler, tendonlar, tırnaklar, saçlar, damarlar, eklemler, dişler ve bağ dokular için hayati öneme sahip bir protein türüdür.

Kolajen ham maddesi Fransa’da üretilmektedir. Fransa’da üretilen kolajen tarafımızdan ithal edilmektedir ve Tarım ve Orman Bakanlığı onayıyla ülkemizde el değmeden otomatik makinelerde paketlenmektedir.

Ürünlerimizin tamamının helal sertifikası vardır.

Temel fark, kolajenin balık derisi ve balık kemiğinden elde edilmesi, yani kolajen kaynağı noktasındadır. Kolajenin etkileri bakımından balık kolajeni ile sığır kolajeni arasında yapısal anlamda bir fark yoktur. Ancak balık kolajenin cilde daha iyi geldiği ifade edilmektedir.

Balık kolajeni Fransa’daki denizlerde, doğal ortamında bulunan balıklardan üretilmektedir. Toksik ve zararlı madde içeriği yoktur. Üretilen ürünler, öncelikle ana üretici firma tarafından şirket içi denetimlere tabi tutulmaktadır. Sonrasında ise gümrük girişinde ve üretim esnasında ülkemiz yasalarına tabi olarak kontrolleri yapılmaktadır. Ayrıca ürünlerimiz Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylı olarak üretilmektedir.

Kolajeni ister aç ister tok karnına, günün istediğiniz zaman diliminde tüketebilirsiniz.

Günlük 8 ile 10 gram arasında kolajen peptid kullanmanız önerilir.

Ürünlerimizde yapay tatlandırıcı ya da ilave şeker kesinlikle bulunmamaktadır.

Kolajen; balık, tavuk, sığırların deri, kemik ve kıkırdaklarından elde edilir ve ardından jelatin denilen maddeye dönüşür. Sonrasında ise enzimatik hidroliz yöntemi ile kolajen peptid formuna ulaşmaktadır.

Çünkü molekül ağırlığı insan vücudunun sindirebileceği forma uygun olmalıdır. En uygun molekül ağırlığı 2-3 bin dalton civarındadır. Ürünlerimizin molekül ağırlığı bu aralıktadır.

Herhangi bir yan etkisi yoktur. Yine de konunun önemi sebebiyle hamilelik ya da emzirme döneminde doktora danışılması önerilir.

Düzenli kullanımla birlikte kolajenin etkileri belirgin biçimde görüleceği için bu soruya dolaylı olarak evet yanıtı verilebilir.

Kolajen kullanımının 8-12 hafta düzenli bir biçimde olması, sonrasında 3-4 hafta ara verilerek tekrar kullanıma başlanması gerekir.

8-12 hafta düzenli kullanımla birlikte kolajenin faydalarını belirgin bir biçimde görebilirsiniz.

Birkaç gün içinde yararlarını gözle görmeniz mümkün değildir. Düzenli kullanım neticesinde gözle görülür biçimde yararlar gözlemlenebilir/hissedilebilir.

28 farklı tip kolajen bulunsa da vücuttaki kolajen yaklaşık yüzde 90-95’i tip1, tip2 ve tip3 kolajenden meydana gelmektedir. Bu tiplerden birisini tüketmenizde fayda vardır.

Evet, kesinlikle bir bağ var. Cilt dokusunun büyük kısmı kolajenden meydana gelmektedir. Eksikliği durumunda ise ciltteki kırışıklıkların artması ve cildin elastikiyetini (esnekliğini) kaybetmesi durumları ortaya çıkmaktadır. Ayrıca cildin nemi önemli ölçüde azalır. Bu sebeplerle kırışıkları önlemeye yardımcı olması için kolajen kullanılması önerilmektedir. Ana sayfamızdaki bilimsel yayınlarda konu kapsamlı biçimde işlenmiştir, incelemeniz önerilmektedir.

Çünkü vücudumuzda en çok bulunan protein çeşidi kolajendir. Tüm vücutta ortalama yüzde 25-35 arasında kolajen bulunur. Özellikle cilt dokusunun yaklaşık yüzde 70- 80’i, kemiklerin tamamına yakını ve kıkırdak dokunun ise ortalama yüzde 75’i kolajenden meydana gelmektedir. Tüm bu sebepler kolajen peptidin ek gıda takviyesi olarak tüketilmesini önemli kılmaktadır.

Kolajenin vücuda pek çok faydası vardır. Bunlar arasında en çok bilinenleri eklem ağrılarına iyi gelmesi ve ciltteki kırışıklıkları gidermesidir. Kolajenin cilt, diş, eklem, kardiyovasküler sistem, sindirim sistemi, tendon, tırnak, saç, kemik, yara iyileşmesi gibi pek çok açıdan faydalı olduğu bilimsel araştırmalarla ortaya konulmuştur. Konuyla ilgili olarak web sayfamızdaki bilimsel yayınlara göz atmanızı öneriyoruz. Böylece size verilen bilgilerin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Ürünlerimiz çilek aromalıdır ve tüketim sonrasında kokusu ağza gelmemektedir. Kokuyla ilgili hassasiyet gözetilmiş, tat ve kokuya dair test yapılmıştır. Testlere katılan ve normal hayatlarında balık tüketmeyen bireylerin dahi rahatsızlık duymadan tüketebildiği gözlenmiştir. Herhangi bir yapay tatlandırıcı ya da doğal olmayan bir madde kesinlikle ürün içeriğinde yoktur.

Kolajenin eksikliği durumunda deri esnekliğini kaybeder, kemiklerdeki mineral yoğunluğu azalır, cildin kuruluğu artar, ciltteki kırışıklıklar belirginleşir. Ayrıca kolajen eksikliği kıkırdak yapısının bozulmasına neden olacağı için eklemlerde sıvı kaybına neden olur ve eklem ağrılarında artış gözlenir. Kolajenin vücuda pek çok yönüyle fayda sağlamasına paralel olarak kolajen eksikliği vücudun farklı yerlerinde etkisini hissettirir.

Tüm ürünlerimiz Tarım ve Orman Bakanlığı onayına sahiptir (Kontrol İçin Gıda Onay Numarası: 004385-25.06.2018).

Kolajeni hayvansal kaynaklı bazı besinlerden alabilirsiniz (örneğin kemik suyu çorbası, kılçıkla yenilebilen balıklar, kelle paça çorbası). Ancak bu besinlerden alınan kolajenin yoğunluğu yüksek olduğu için tamamı vücutta sindirilememekte ve vücut dışına atılmaktadır.

Kronik rahatsızlığı olan bireyler için uygun olmadığına dair bir araştırma olmamakla birlikte böyle bir rahatsızlık olması durumunda doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Suya karıştırarak ya da yemeğinizin/içeceğinizin (çorba, yoğurt gibi) içine karıştırmak suretiyle tüketebilirsiniz.

Kolajen vücutta peptid formda daha hızlı ve kolay sindirildiği için önerilir. Ayrıca maksimum verim için kolajen peptidin (kolajen hidrolizat) oral yoldan ek gıda olarak tüketilmesi önerilmektedir. Diğer yöntemlerin bu düzeyde etkili olmadığı klinik araştırmalarla tespit edilmiştir.

20’li yaşların sonundan itibaren vücuttaki kolajen üretimi azalmaktadır. Ayrıca stresli ve yoğun yaşam temposu, sigara-alkol gibi alışkanlıklar vücutta kolajen üretimini olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda kolajene sahip olabilmesi (dolayısıyla kolajenin vücut için faydalarını gözlemlemek) için kolajenin takviye gıda olarak alınması önerilmektedir. Konuyla ilgili bilimsel yayınlarımıza bakmanızda fayda vardır.

Kolajen, hayvansal kaynaklardan elde edildiği için vegan bireyler kolajen tüketmemektedir.

Hayır. Kilo alıp/vermek günlük tüketilen/harcanan toplam kalori miktarı ile alakalıdır. Bir saşe ürün içerdiği protein sebebiyle yaklaşık 35 kcal gelmektedir. Bu da ortalama bir insan için günlük alınması gereken kalorinin %1,5-2’lik bir kısmına karşılık geldiğinden dolayı çok önemli bir yer tutmadığı ortadadır.

Bu sorunun aslında iki adet yanıtı vardır. Birincisi ülkemizde kolajeni ham madde olarak üretebilen fabrika yoktur. İkincisi ise ülkemizin yanında, dünyada da çok eskiden beri keşfedilmiş bir ürün olmadığından dolayı toplumsal bilincin yeni yeni arttığı görülmektedir. Ek gıda takviyesi olarak kolajen kullanımının yakın zamanda çok daha yaygın hale geleceği öngörülmektedir.

Hafta içi günlerde saat 14:00’e kadar verilen siparişleriniz aynı gün kargoya verilmektedir. Şirketimiz İstanbul merkezlidir. Kargoya teslim edildiği andan itibaren İstanbul’a olan uzaklığa göre 1 ile 3 iş günü içerisinde ürün teslimatı gerçekleşir.

Elbette evet. Mesafeli satış sözleşmesine göre cayma hakkınız her daim vardır. Konuyla alakalı yasal prosedürler geçerlidir. Detaylı bilgi için iptal ve iade kısmını incelemeniz önerilir.

Kesinlikle hayır. Konuyla ilgili anlatılan tüm bilgiler bilimsel gerçeklere dayalıdır. Bunun için ilk aşamada ana sayfamızdaki kategorilerde bilimsel yayınlara göz atabilirsiniz. Daha detaylı bilgi istiyorsanız, talep etmeniz durumunda bilgilerin elde edildiği bilimsel kaynakları da sizlerle paylaşabiliriz. Yayınların çoğunluğu İngilizce olsa bile alıntı yapılan kısımlar bilgiyi hemen teyit edebilmeniz için renkli işaretlenmiştir.