Son günlerde ciddi ilgi gören gıda takviyelerinden birisidir. Bu sebeple birçok kişi kolajen satış noktası araştırmaktadır. Kolajen satış noktası arasında akla ilk gelenler eczaneler ve çevrimiçi platformlardır. Geride kalan dönemde geleneksel pazarlama yöntemleri tercih edildiğinden ağırlıklı olarak eczaneler ve dolayısıyla da eczacılar üzerinden süreç işliyordu. Ancak son dönemlerde internet üzerinden siparişlerde ciddi artış gözlemlenmektedir. Özellikle de son günlerde Covid-19 salgını nedeniyle birçok kimse dışarıdan gidip bir ürün satın almak istememektedir. Ki bu durum birçok farklı ticari kanalın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Kolajen satış noktaları hakkında gereksinim duyan kimseler hangi yolu tercih ederlerse etsinler birçok farklı markaya ait ürünleri görebilirler.

 

1. Kolajen Hakkında Genel Bilgiler

İnsan vücudunda doğal olarak bulunan bir protein türüdür. Kolajen hakkında genel bilgiler arasında paylaşılacak ikinci önemli bilgi ise biyolojik yaşın ilerlemesine bağlı olarak insan vücudunda üretimin azalmasıdır. Bu süreç ortalama olarak yirmili yaşların sonlarından itibaren başlamaktadır. Takip eden zamanda ise ortalama her yıl yüzde 1,5 civarında üretimin vücutta azaldığı bilinmektedir. Kolajen üretim kaynakları yalnızca hayvansal kökenlidir. Sığır, balık ve tavuktan elde edilen kolajen peptid, çeşitli işlemlerden geçtikten sonra insan vücuduna kullanılabilir hale gelmiştir. Burada hayvansal kaynaktan alınan deri, kemik ve kıkırdak gibi kısımlar öncelikle jelatin denilen maddeye dönüştürülmektedir. Jelatin maddesi gıda sektöründe yaygın olarak kullanılıyor olmasına rağmen insan vücudunda sindirilemez. Bu sebepledir ki enzimatik hidroliz işlemine tabi tutulur ve molekül ağırlığı vücudumuzun sindirebileceği iki bin dalton civarına düşürülmektedir. Piyasada ilgili bakanlık onayından geçmiş ürünlerin tamamı sindirilebilir peptid formadadır. Bu nedenledir ki her daim bakanlıktan takviye edici gıda onay numarası olan ürünleri seçiniz. Anlatılanlardan resmiyete uygun faaliyet gösteren kolajen satış noktası tercih etmeniz gerektiği bir kez daha anlaşılmaktadır.

 

2. Kolajen Nasıl Üretilir?

Öncelikle kolajen nasıl üretilir konusunu irdelerken, elde edilen muhtemel kaynakları tekrar edelim. Sadece balık, sığır ve tavuk gibi hayvansal kaynaklardan kolajen üretilmektedir. Domuzdan da elde ediliyor olsa bile, ülkemizde satışı yasak olduğundan dolayı bulamazsınız. Ayrıca yurt dışından ülkemize girişi de yasaktır. Hayvansal kaynaklardan elde edilen ham maddeler çeşitli işlemlerden geçirilir ve öncelikle jelatin, akabinde ise enzimatik hidroliz işlemi sonrasında kolajen peptit formuna dönüştürülmektedir. Böylelikle nihai tüketicinin direkt olarak kullanabileceği ve en mühimi de sindirebileceği forma ulaşmış olacaktır. Bu işlem kolajen nasıl üretilir sorusunun en kilit noktasıdır. Üretici ve tüketici tercihine bağlı olarak saf haliyle veyahut çeşitli ek bileşenler, vitamin vs. eklenmesi neticesinde piyasaya sunulmaktadır. Tüketici dilediği kolajen satış noktası üzerinden ürünlere ulaşmaktadır. Tüketici için piyasada farklı markaların, farklı özellikte ürünleri mevcuttur.

 

3. Kolajen Kaynakları Nelerdir?

Son yıllarda bitkilerden kolajen üretimi konusunda çeşitli araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Ancak kolajen kaynakları nelerdir denildiğinde an itibari ile yalnızca hayvansal kaynaklar sayılabilmektedir. Bunlar arasında sıklıkla görülen sığır, balık ve tavuk kaynaklı kolajen peptid ürünlerdir. Dünyanın farklı ülkelerinde domuzdan da kolajen elde ediliyor olsa bile, Türkiye’de satışı yasaktır. Bu nedenle yasal ürünleri tercih ederseniz bu tip bir ürünle karşılaşmanız mümkün değildir. Bahsi geçen durumla karşı karşıya kalmamak adına bakanlık onayı bulunan ürünleri tercih ediniz. Ayrıca yasalara uygun biçimde faaliyet gösteren işletmelerden faturalı ürün satın alınız. Tüm siparişlerinizi kolajen satış noktası arasında bulunan bir kurum olarak, bu makalede anlatılan koşullara göre size ulaştırıyoruz.

 

4. Kolajen Satış Yapan Yerler

Günümüzde kolajen satış yapan yerler sayıca artmış durumdadır. Son yıllarda ilginin arttığı bir gıda takviyesi olması münasebetiyle birçok marka sektöre giriş yapmıştır. Çok değil son bir yılda bile onlarca farklı marka sektöre girmiştir. Burada temel manada birçok işletme eczaneler üzerinden satış-pazarlama faaliyetlerine başlamıştır. Buna rağmen son yıllarda e-ticaret piyasası ciddi manada ilgi görmektedir. Üstüne de son yaşanan pandemi nedeniyle insanların ilgisi hepten çevrimiçi satın alma süreçlerine odaklanmıştır. Bu sebepledir ki birçok farklı kanal üzerinden kolajen satış yapan yerlere ulaşmanız mümkündür. Yapmanız gereken yasalara uygun şekilde faaliyet gösteren firmalar arasından Tarım ve Orman Bakanlığı, takviye edici gıda onay numarası olan yasal bir ürünü tercih etmek olmalıdır. Kolajen satış noktası hususunda alternatifleri değerlendirirken bunlara dikkat ediniz. Aksi takdirde problem yaşamanız muhtemeldir.

 

5. Kaliteli Kolajen Satış Noktaları

Sonuçta tüm bu anlatılanlardan hareketle birçok farklı ürün bulunmaktadır. Kaliteli kolajen satış noktaları arasında bir tercih yapmak tüketici olarak sizin için önemlidir. Kaliteli kolajen satış noktaları arasında hangisi yer alıyor derseniz, yukarıda ifade edildiği üzere bakanlık onaylı ürünü olan firmaların hepsi gösterilebilir. Ayrıca yasalara uygun şekilde faaliyet gösteren işletmelerin ürünlerini tercih ediniz. Son olarak ise kolajen satış noktası alternatiflerini değerlendirirken mutlak suretle faturalı ürün satın alınız. Mutlaka siparişte faturanızı alınız ya da isteyiniz. Aksi takdirde olası bir problem durumunda hiçbir hak iddia edemezsiniz. Bu anlatılanlara dikkat ederseniz geriye kalan kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz bir marka ve ürünü tercih etmek olacaktır. Kişinin kendi tercihine göre gerekiyorsa içinde ek bileşen olan alternatifler de tercih edilebilir. Bu husus aroma, gramaj vs. gibi durumlar da dahil olmak üzere, tamamen tüketicinin kendi tercihine kalmıştır. Dikkat edilmesi gereken günlük doz olarak sekiz ile on gram civarı ürün tüketilmelidir. Alternatif ürünleri değerlendirirken bu noktaya dikkat etmek gerekmektedir. Elbette son kullanma tarihi, kullanım önerisi gibi firmaya ait kıstaslara da dikkat etmeniz gerekiyor. Detaylı bilgi almak için ürünler kısmını ziyaret edebilirsiniz.