Gıda takviyesi olarak kolajen satın almayı düşünen hemen herkesin aklında aynı soru; hangi kolajen kullanılmalı? O kadar çok bilgi var ki hangi kolajen kullanılmalı noktasında insanların kafası karışmaktadır. Çok değil birkaç yıl önce bu kadar alternatif söz konusu değildi. Ancak gelinen noktada hem tüketicinin hem de işletmelerin bu tür gıda takviyelerine olan ilgisi artmıştır. Bunun neticesinde ise herkes kendi ürünlerini ön plana çıkarmakta ve kendilerinin sektörde en iyi olduklarını paylaşmaktadır. Tüketicinin burada bilinçli olması gerekiyor. Öncelikle takviye edici gıda onayı bulunmayan ürünlerin değerlendirme dışı bırakılması gerekiyor. Çünkü bunların ne olduğu, nerede ve kimler tarafından üretildiği belirli değildir. Bunun devamında ise hangi kaynaktan elde edilen kolajeni kullanmak istersiniz? Sığır, balık veya tavuktan elde edilen kolajenler arasında bir tercih yapmanız gerekiyor. Devamında ise içeriğinde farklı ek bileşenler olsun mu olmasın mı? Tüm bu sorulara yanıt verip onun üzerinden alternatifleri değerlendirmeniz gerekmektedir. Ürünler veya sipariş süreçleri hakkında bilgi almak, varsa sorularınızı yöneltmek için bizimle dilediğiniz iletişim kanalı üzerinden irtibat kurabilirsiniz.

 

1. Kolajen Nedir?

En yalın anlatımla kolajen nedir sorusunun yanıtı bir protein türü olduğu gerçeğidir. Yani kolajen nedir diyen birisine proteindir yanıtı iletilebilir. Bunun dışında hayvansal kaynaklı protein olduğunu da vurgulamak gerekiyor. Bildiğiniz üzere sığır, balık ve tavuk kolajen elde edilen üç ana kaynaktır. Elde edilen maddeler önce jelatine dönüştürülür. Akabinde ise enzimatik hidroliz işlemine tabi tutulur ve en nihayetinde kolajen peptid forma dönüştürülmektedir. Elde edilen maddenin molekül ağırlığı genelde 2.000 dalton civarındadır ve insan vücudunda kolaylıkla sindirilebilmektedir.

 

2. Kolajen Nasıl Üretilir?

Aslında üst başlıkta kısaca yanıt vermiş olsak bile kolajen nasıl üretilir? Konusuna biraz daha açıklık getirelim. Sığır, tavuk ve balıktan elde edilen ham maddeler çeşitli işlemlere tabi tutulur ve jelatin meydana gelir. Jelatin gıda sanayinde çok yaygın biçimde kullanılmaktadır. Ancak sindirimi mümkün değildir. Molekül ağırlığı uygun olmadığından insan vücudu sindiremez. Buna rağmen kıvam verici özelliği nedeniyle çok yaygın kullanımdan bahsetmek mümkündür. Ancak kolajen peptid haline getirilebilmesi için enzimatik hidroliz işlemi uygulanır. Böylece molekül ağırlığı düşer ve tamamına yakını vücutta sindirilebilmektedir.

 

3. Hangi Kolajen Nasıl Seçilir?

Marka farkı olmaksızın kolajen peptit temel manada yukarıda anlatıldığı gibi üretilmektedir. Tüketici olarak hangi kolajen nasıl seçilir? Sorusuna yanıt buraya kadar pek net olmaz. Çünkü asıl farklılık tam da bu süreçten sonra ortaya çıkmaktadır. Buraya kadar hemen hemen tüm işletmeler aynı biçimde üretim yapar ki bunlar çok büyük işletmelerdir ve tonlarca ürün meydana getirirler. Tüketici taraflı ilk farklılık ürün gramajında karşınıza çıkar. Bir üründe birkaç gram kolajen peptid varken bir başkasında on gram civarında bulunmaktadır (bir porsiyonda). Bunun yanında sıvı ile karıştıran ve sıvı kolajen denilen ürünü meydana getiren şirketler de var. Hap (kapsül) formda üretip satan da. Devamında ise sadece kolajen içeren ürünler de var. Aynı zamanda çinko, demir ya da çeşitli vitaminlerin bulunduğu kolajen de. İşte hangi kolajen kullanılmalı sorusuna vereceğiniz yanıt için yukarıda anlatılan bilgilerin tamamını gözden geçirip nihai kararı vermeniz gerekiyor.

 

4. Hangi Kolajen Türleri Tercih Edilmeli?

Tüm bu anlatılanlardan hareketle hangi kolajen türleri tercih edilmeli? Sorusu her birey için farklılık içermektedir. Her bir özellik dikkate alınırsa onlarca kombinasyondan bahsetmek mümkün hale gelmektedir. Bu sebepledir ki günümüz rekabet piyasası içerisinde çok farklı ürünler görülmektedir. Tabii ki bunların yanında işin maddi boyutu da yer alır. Hem ücret detayları hem de mevzubahis kıstasların her biri tercihleri değerlendirirken direkt etkili olacaktır. Ürünleri deneyimledikçe varacağınız tespitler üzerinden hareket edebilirsiniz. Ürünlerimizle ilgili ek bilgi almak ya da sipariş vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz ücretsiz kargo seçeneği ile web sayfamızdan anında sipariş oluşturabilirsiniz.