Sığır Kolajeni

En sık karşılaşılan ürün grubunda yer alan sığır kolajeni akla ilk gelen kolajendir. Sığır kolajeni sığır kemikleri ve derisinden elde edilmektedir. Ham madde olarak ülkemizde yeni yeni üretilmeye başlanmış olmasına rağmen, dünyanın birçok ülkesinde uzun yıllardır üretim yapılmaktadır. Bu sebeple de yerli üretim olmasına rağmen birçok işletme ham maddeyi yurt dışından ithal etmektedir. Bu ülkeler arasında Arjantin ve Brezilya öne çıkmaktadır. Bu iki ülke konu hakkında dünyanın önde gelen üreticileri arasındadır. Bunlar dışında ise Avrupa bölgesinde Almanya üretimi ürünler ön plana çıkmaktadır. Son yıllarda ise ülkemizde 2 firma bu konuda çalışmaları artırmış ve yurt dışı yerine hammaddeyi de ülkemizden tedarik etmek mümkün olmuştur.

Sığır Kolajeni Nedir?

Öncelikli olarak sığır kolajeni nedir? Sorusuna yanıt arayalım. Sığır kolajeni nedir denildiğinde sığırdan elde edilen kolajen akıllara gelecektir. Bu nedenle de vegan beslenen kimseler için diğer ürün gruplarında olduğu gibi uygun değildir. İçeriğinde genel olarak Tip1 ve Tip3 kolajen türü bulunmaktadır. Buna ek olarak ise eser miktarda Tip2 kolajen bulunduğu da tespit edilmiştir.

Sığır Kolajeni Nasıl Elde Edilir?

Ne olduğunu öğrendiğimize göre artık sığır kolajeni nasıl elde edilir? Sorusuna yanıt arayabiliriz. Burada ağırlıklı olarak deriden (bazen de kemik ve eklemlerden) elde edilen madde işlenir ve jelatin denilen maddeye dönüştürülmektedir. Jelatin gıda ürünü olmakla birlikte direkt insan tarafından sindirilemez. Gıda sanayisinde ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Ancak jelatin kullanımı genel olarak gıda ürünlerinde kıvam vs. vermek amacı gütmektedir. Hal böyle olunca da bu işlemler yeterli olmaz. Enzimatik hidroliz adı verilen süreçle jelatin kolajene dönüşür ve sığır kolajen peptid ürünü meydana gelmektedir. Bu ürün molekül ağırlığı bakımından insan vücudunun sindirilebileceği formda olduğundan dolayı tekil ve/veya herhangi diğer gıdalarla birlikte yenilebilir/içilebilir.

Sığır Kolajeni Satan Yerler

Konu hakkında kamuoyunun ilgi göstermesiyle birlikte sığır kolajeni satan yerler her geçen gün çoğalmaktadır. Geçmişte birkaç markadan bahsetmek mümkünken, günümüzde bu sayılar artmıştır. Önceleri sadece ithal ürün piyasada yer alırken artık yerli malı ürünler de bulunabilmektedir. Maalesef ki bunların birçoğunda ham madde ithal edilmektedir. Oysa artık ülkemizde de bunu hammadde olarak üretebilen firmalar vardır. Dolayısıyla tamamına yakını yerli olan ürünleri yakında piyasada göreceğimiz günler yakındır diye düşünüyoruz. Sonuçta içerik olarak birbirine yakın ürünler olursa ithal ürünü kullanmaya pek gerek olmadığını düşünüyoruz. Her şekilde yerli malı ürünleri tercih etmek gerektiğine inanıyoruz. Tabii ki birbirine yakın ürünler hakkında bu durum tüketici için geçerli olacaktır.

Sığır Kolajeni Satın Al

Sonuç olarak sığır kolajeni satın al düşüncesi içinde olan kimseler için farklı markaları bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Sığır kolajeni satın al denildiğinde aradığınız markaları yakında burada bulabileceksiniz. Böylelikle farklı ürünleri kıyaslama ve inceleme olanağına sahip olacaksınız. Hangi ürün ya da ürün grubu hakkında bilgi almak istiyorsanız, ilgili ürünün sayfasına geçiniz. Ürünlerin gramajları, ek bileşenleri ve kullanım önerisi gibi konular üretici tercihine bağlıdır. Dolayısıyla farklı markaların satışını yapan Kolajen Dükkanı, üretici ya da ithalatçının önerisini dikkate almanızı önermektedir. Detaylı bilgi almak ve/veya sipariş vermek için bizimle irtibat kurabilirsiniz.