Kolajen Nedir?

Kolajen nedir sorusuna en basit ifade ile bir protein türüdür yanıtı verilebilir. Özellikle de insan vücudunda eklemler, bağlar, tendonlar, kemikler ve omurga sisteminde bulunan en önemli protein çeşidi olarak göze çarpmaktadır. Vücudumuzun temel yapı taşlarından birisi olan proteinlerin bir türü olan bu maddenin birçok görevi bulunmaktadır. Özellikle kas-iskelet sistemi, cilt ve kanın içeriğinde bulunan bu madde vücudumuzda bolca bulunmaktadır. Ancak modern zaman beslenme alışkanlıkları bu maddenin vücutta azalmasına sebep olmuştur.

Kısaca Kolajenin Yapısı

Kolajen nedir isimli bu yayında açıklama yaparken mümkün olduğunca teknik konulara girmek istemiyoruz ancak kısa da olsa bu hususlara değinme gereği

ortaya çıkmış durumdadır. Kolajen üçlü sarmal polipeptid protein zincirleri için kullanılan bir terimdir. Kolajenin bütün tipleri hücre dışında bulunan bu supremoleküler yapıları oluşturur. Yukarıda ifade edilen farklı tipteki kolajenler dikkate değer seviyede çeşitlilikler ve kompleks yapılar içermektedir.

Kolajen Türleri Nelerdir?

Günümüzde yaklaşık 28 adet kolajen türü belirlenebilmiş olsa da en yaygın kullanıma sahip 5 tanesinden söz etmek mümkündür. Bunlar Tip1, Tip2, Tip 3, Tip 4 ve Tip 5’tir. Aslında bakıldığı zaman insan vücudundaki kolajenin yaklaşık olarak yüzde seksen-doksan civarını Tip 1 kolajen meydana getirmektedir. Kısacası Tip 1’i en önemli kolajen olarak nitelendirmek yanlış bir yaklaşım olmayacaktır.

Aşağıdaki tablo kompleks yapıların bulunduğu farklı dokularda kolajenin yerini göstermektedir. Her ne kadar bu yapılar bütün özellikleriyle farklı olsa da bütün kolajen tiplerinin tek bir ortak noktası vardır. Bunlar; üçlü sarmal polipeptid protein zincirleridir.

Tip Yeri
Tip 1 Deri, tendon, bağ ve kemik
Tip 2 Kıkırdak, vitre, bel
Tip 3 Cilt, damar duvarı, bağların lifleri (akciğer, karaciğer, dalak)
Tip 4 Bazal zar, epitel doku
Tip 5 Akciğer, kornea, saç, cenin ve kemik zarı

Kolajeni Vücudumuz Üretmiyor Mu?

Kolajen nedir sorusundan yavaş yavaş diğer detaylara doğru ilerlemekteyiz. Aslında normal şartlar altında kolajeni vücudumuz üretmektedir. Ancak değişen dünya düzeni ve yaşam alışkanlıkları başta olmak üzere, besinlerin yapılarıyla oynanması, doğal olmayan yöntemler ile ve endüstriyel bitkilerin/hayvanların yetiştirilmesi gibi sebeplerle gereksinim duyulan kolajen miktarı genelde doğal yollar ile karşılanamamaktadır (Burada genel olarak bilgi verilmektedir. Kolajen hayvansal kaynaklı bir madde olduğu için odak noktası hayvanların endüstriyel olarak yetiştirilmeleridir). Buna ek olarak insan vücudunun üretebildiği bir üründür ancak burada yine değişen beslenme alışkanlıkları ve besin değerlerinin geçmiş yıllara göre olağan değerleri insana verememesi gibi sebeplerle birçok insanda yetersizliği tespit edilmiştir. Ayrıca insanın doğası gereği yaş ilerledikçe belirli özelliklerin zayıflaması ve vücudun doğal olarak ürettiği bazı maddelerde görece gerileme olması da vücutta azalmasında etkili olmuştur. Detaylı bilgi için doktorunuza başvurmanız önerilmektedir.

En Kaliteli Kolajeni Nereden Bulabilirim?

Son dönemlerde birçok kolajen markası görmeniz mümkündür. Açıkçası burada sizler için markadan ziyade ürünün içeriği önem ihtiva etmektedir. Şöyle ki, A markası belki size daha sıcak gelmektedir ancak içerdiği kolajen miktarı daha düşük olduğundan dolayı diğer markalardan iyi olduğunu iddia etmek mümkün değildir. Ayrıca vücudun sindirebileceği yoğunlukta hidrolize kolajen olması en önemli nokta olarak dikkat çekmektedir. Buna ek olarak içeriğinde C vitamini ve çinko, bakır ve B grubu vitaminlerin bulunduğu ürünler mevcuttur. Bu sebepledir ki satışını yaptığımız ürünler arasında tercihte bulunurken bu hususlara dikkat ediniz. Sizler için yasal prosedürlere uygun ürünler sunmaya özen gösterdiğimiz kolajenlerden kendinize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Kısaca bahsedilmeye çalışılan kolajen nedir isimli bu makale hakkında ve/veya ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi için web sayfamızdaki diğer yayınlara göz atabilir veyahut bizimle iletişime geçebilirsiniz. Satın almak için yine web sayfamız aracılığı ile üye olabilir ve uygun kolajeni satın almak suretiyle işlemlere başlayabilirsiniz.